Badanie na obecność nużeńca

Przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Badanie na obecność Nużeńca jako jednego z czynników wywołujących.

Czym jest przewlekłe zapalenie brzegów powiek?

Jest to schorzenie o wieloczynnikowym podłożu. Wywoływać je mogą patogeny tj. bakterie i grzyby, miejscowe choroby alergiczne czy zaburzenia pracy gruczołów wydzielających sebum. Ostatnie doniesienia wskazują na istotną rolę roztoczy z rodzaju Demodex w patogenezie przewlekłego zapalenie brzegów powiek, zwłaszcza przypadków słabo reagujących na leczenie.

Nużeniec (Demodex) bytuje w mieszkach włosowych rzęs i gruczołach powiekowych wydzielających sebum, czyli lipidową warstwę ochronną. Działanie prozapalne pasożyta uwarunkowane jest mechanicznym zatkaniem ujść gruczołów i co za tym idzie zaburzeniem ich pracy, mechanicznym drażnieniem cebulek rzęs, które zaczynają nieprawidłowo rosnąć, wtórnym nadkażeniem bakteryjnym oraz bezpośrednim działaniem alergogennym.

Najczęstszymi objawami przewlekłego zapalenie brzegów powiek są:

  • zaczerwienienie brzegów powiek
  • świąd brzegów powiek
  • uczucie obecności ciała obcego
  • łuszczenie brzegów powiek
  • obecność wydzieliny sklejającej rzęsy(zwłaszcza po nocy)
  • łzawienie
  • nieprawidłowy wzrost i nadmierna utrata rzęs

Przewlekły stan zapalny powoduje uszkodzenie i dysfunkcję gruczołów powiekowych, co skutkuje rozwinięciem zespołu „suchego oka”. Manifestuje się on pieczeniem i przekrwieniem gałek ocznych, uczuciem obecności ciała obcego pod powiekami, światłowstrętem, nadmiernym łzawieniem i nagromadzeniem ciągnącej się wydzieliny. Zespół „suchego oka” po pewnym czasie może doprowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek, a nawet brzeżnego zapalenia rogówki, czyli zewnętrznej przeziernej części oka.

Podejrzenie patologicznego wpływu Nużeńca na oko nasuwać też mogą nawracające jęczmienie i gradówki (przewlekłe stany zapalne gruczołów tarczkowych w formie guzka powieki).

Roztocze z rodzaju Demodex rozpowszechnione jest na całym świecie. Z badań wynika, że częstość występowania Nużeńca wzrasta wraz z wiekiem. W warunkach sprzyjających, czyli nadmiernego wydzielania sebum czy spadku odporności (predysponuje również starszy wiek )rozwija się choroba.

Diagnostyka w kierunku obecności pasożyta polega na ocenie mikroskopowej preparatu bezpośredniego z kilku usuniętych rzęs.

Badania takie wykonuje się w Centrum Medycznym Visus II w Starachowicach oraz w filiach Centrum.