Pascal Streamline w CM VISUS

Pascal

SYSTEM LASEROWY – PASCAL (PAttern SCAn Laser) Streamline jest to najbardziej zaawansowana technologicznie i najbardziej innowacyjna konstrukcja na światowym rynku umożliwiająca szybkie leczenie wszystkich chorób siatkówki oraz przeprowadzenie zabiegów laserowych stosowanych w leczeniu jaskry.

 

Istotą tego systemu jest unikalny sposób kierowania energii świetlnej na tkanki oka.

Jest to jedyny z laserów obecnie używanych w praktyce klinicznej, w którym zastosowano ciągłą emisję światła laserowego, co powoduje że jest ona jednorodna w czasie wykonywania kolejnych ekspozycji, a każdy impakt (uderzenie) w układzie dostarczony jest z dokładnie taką samą energią.

Kolejnym atutem tego urządzenia jest istotne skrócenie czasu oddziaływania promienia laserowego na siatkówkę, co skutkuje mniejszym rozprzestrzenianiem się ciepła w obrębie siatkówki i naczyniówki, tym samym gwarantuje minimalizację niekorzystnych efektów działania lasera i możliwości uszkodzenia siatkówki.

Laser Pascal jest niezawodnym narzędziem dającym lekarzowi ogromny wachlarz możliwości. Funkcja wydruku szczegółowych raportów po zakończonym zabiegu, pozwala na zachowanie dokładnej i przejrzystej dokumentacji.

Jeszcze nigdy zabiegi laserowania nie były tak bezpieczne i szybkie.

ZAKRES ZABIEGÓW wykonywanych przy pomocy SYSTEMU LASEROWEGO – PASCAL (PAttern SCAn Laser) Streamline w Centrum Medycznym VISUS:

Odcinek przedni oka:

- operacje przeciwjaskrowe różnego typu, w tym najnowszą metodą PLT (szybka, delikatna, skuteczna i bezbolesna metoda leczenia jaskry)

Odcinek tylny oka:

 • fotokoagulacja panretinalna (obejmująca siatkówkę obwodową ) i ogniskowa (w obszarze zmian) siatkówki,

 • fotokoagulacja nieprawidłowości naczyniowych siatkówki

 • naczyniówki w takich schorzeniach jak:
  a) retinopatia cukrzycowa (zmiany cukrzycowe siatkówki) proliferacyjna
  i preproliferacyjna

  b) zakrzep żyły centralnej siatkówki i gałęzi żylnej

  c) zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej i obwodowej siatkówki

  d) otwory siatkówki, oderwanie i odwarstwienie siatkówki

  e) obrzęk plamki żółtej

 

Słowniczek pojęć użytych w artykule:

Siatkówka to część gałki ocznej odbierająca obrazy świata zewnętrznego i przesyłająca te informacje dalej do kory mózgowej.

Fotokoagulacja to zabieg, polegający na niszczeniu za pomocą lasera uszkodzonych naczyń krwionośnych i innych zmian utrudniających widzenie.

Retinopatia cukrzycowa polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki, związanych z długotrwale trwającą cukrzycą.

Retinopatia cukrzycowa przedproliferacyjna, to kolejny etap choroby, w którym na skutek niedokrwienia siatkówki dochodzi do rozwoju kolejnych zmian w drobnych naczyniach.

Retinopatia proliferacyjna to najbardziej zaawansowana postać retinopatii cukrzycowej, która charakteryzuje się rozrostem tkanki włóknisto-naczyniowej wewnątrz gałki ocznej. Nowe, nieprawidłowe naczynia siatkówki mają tendencję do pękania, co skutkuje wylewami krwi przed siatkówkę i do ciała szklistego.

Plamka żółta to centralna część siatkówki, która zapewnia najwyższą ostrość wzroku i pozwala dostrzegać szczegóły.

Zakrzep żyły centralnej siatkówki lub jej gałązek występuje często u osób z nadciśnieniem tętniczym, pomiędzy 60 – 70 rokiem życia.

Obrzęk plamki to jakiekolwiek zgrubienie plamki żółtej lub obecność wysięków.